Boka - ljepotica Jadrana je najjužniji fjord Evrope i jedan od najdubljih zaliva na svijetu. Bogata crnogorska tradicija koju čuva, autentična ostrvca, venecijanske građevine koje prkose vremenu i vedar duh tamošnjeg stanovništva svrstavaju ga u 20 najljepših zaliva svijeta.novirednoviredU Bokokotorskom zalivu nalaze se četiri općine, na čijem je čelu veličanstveni Kotor, smješten ispod strmih litica Lovćena i Orjena. Njegov stari grad – luka, okružen zidinama, pod zaštitom je UNESCO-a.
Most na Đurđevića Tari uzdiže se nad 172m dubokim kanjonom istoimene rijeke i predstavlja jedan od 10 najljepših mostova na planeti.novirednovired1940. godine, kada je izgrađen, bio je najveći prometni betonski most u Evropi.novirednoviredOd tada krasi sjever Crne Gore i služi kao inspiracija brojnim umjetnicima, arhitektima i inženjerima.novirednoviredNaročito je veličanstven prvi od pet lukova, koji sa rasponom od 116m spaja strme obale najčišće evropske rijeke.
Nad zelenom ravnicom središnje Crne Gore, u strmim visinama Ostroške grede, gorostasne stijene utočište su pticama i vjetrovima i čuvari ostroške svetinje.novirednoviredManastir je u 17. vijeku podigao mitropolit Vasilije, gdje je i sahranjen i proglašen svecem čudotvorcem.
Stari grad je srž kulturno-povijesnog naslijeđa Ulcinja. Na gornjem platou tvrđave, neposredno uz sjeverna vrata, nalazi se gradski muzejski kompleks. Na tom području nalaze se najzanimljiviji povijesni spomenici Ulcinja. Tu je i crkva-džamija pretvorena u muzej u kojem su izloženi svi nalazi iz Starog grada. Posebno se ističu: antičko postolje s grčkim natpisom božice Artemide, antička kameja s predstavom božice Atene sa šljemom, dvije sjekire iz brončanog doba skadarsko-dalmatinskog tipa. U lapidariju je izložen jonski kapitel, dijelovi ciborija iz Male crkve iz 9. stoljeća te predmeti iz turskog razdoblja. Neposredno iza muzeja nalazi se Kula Balšića čiji se prostor danas koristi kao galerija. Ispred nje je mali trg, nekada Trg robova, okružen kazamatima (voltama) revelina. Na ulazu je ravelinska rampa, a nasuprot nje visoki zid Balani iz mletačkog doba. Ispred ulaza u muzej nalazi se turska česma iz 1749. godine.novirednovirednovirednoviredU blizini se nalazi Etnološki muzej s vrlo bogatom zbirkom eksponata. Do donjeg platoa tvrđave vode mnoge uličice. Ispred južnog ulaza u grad nalaze se temelji pravoslavne Bogorodičine crkve iz 12. stoljeća, koja je kasnije pretvorena u katoličku crkvu svetog Marka.novirednovirednovirednoviredMalo dalje nalazi se turska barutana iz 18. stoljeća natkrivena nepravilnom kupolom. Na mjestu gdje se danas nalazila Venecijanska palača nalazili su se ostaci zgrade za koju se vjeruje da je u vrijeme mletačke vladavine bila sjedište gradskog upravitelja. Zbog ljepote i funkcionalnosti kasniji su vladari palaču koristili kao dvor.novirednovirednovirednoviredNedaleko od Venecijanske palače nalazi se Palača Balšić, koja se zapravo sastoji od velike venecijanske zgrade.novirednovirednovirednoviredStari grad Ulcinj je kao zatočenik ugostio poznatog španskog pisca Miguela de Cervantesa, koji je kasnije napisao svjetski poznat roman "Don Kihot". Budući da se grad zvao Cita di Dolcinio, Cervantes je svog junaka nazvao "Don Quijote" svoju ljubavnicu Dulcineu, koja je nosila ime grada u kojem je bio zatočen 5 godina. I danas u Ulcinju postoji trg na kojem su se okupljali i trgovali robovi, a zove se Trg robova ili Servantesov trg.
Ovaj jedinstveni i šarmantni crnogorski gradski hotel, prepoznatljiv po starim kamenim kućama smještenim na stjenovitom ostrvu koje je kratkom pješčanom stazom povezano s kopnom, nalazi se nadomak Budve, u skrivenom zaleđu istoimenog naselja. i već desetljećima mami poglede i duge uzdahe svjetskih sanjara. Teško dostupna i uglavnom nedostupna, privatnost svojih gostiju brižno čuva, dok je plažama ipak lako pristupiti i tako uživati u najsavršenijem pogledu na ovu obalu Sredozemnog mora.novirednoviredNe tako davno, holivudske filmske zvijezde Elizabeth Taylor i Richard Burton, jugoslavenski predsjednik Josip Broz Tito i Margaret, sestra britanske kraljice Elizabete II., uživali su u rashlađenom šampanjcu, kavijaru i raznovrsnoj glazbi na ovom poznatom ekskluzivnom mjestu.novirednoviredČamcem s glavnog budvanskog pontona možete doći do naselja, a osobnim domaćinom s otoka do samog gradskog hotela, ali možete pristupiti i jahtom.novirednoviredSigurni smo da će vas ostaviti bez daha.
Njegošev mauzolej nalazi se na samom vrhu planine Lovćen, tačnije na 1660 metara nadmorske visine, na Jezerskom vrhu. Mauzolej je sagrađen kao vječna kuća Petra II Petrovića Njegoša. Njegoš je bio vladar Crne Gore, pjesnik, vladika i oličenje izuzetno hrabrog čovjeka koji je želio osloboditi svoj narod ropstva i uzdići ga ekonomski, društveno, kulturno i duhovno. Vladika je često odlazio na Lovćen da promatra prelijepu Boku s vrha planine, odakle se otvara jedan od najljepših pogleda na nevjestu Jadrana. Budući da je bio veoma mudar čovjek, Njegoš je tražio da njegova vječna kuća bude na drugom najvišem vrhu Lovćena, a da na tom najvišem vrhu bude vječno počivalište većeg vladara Crne Gore nego što je on sam bio. Tako bi se radilo, a najviši vrh Lovćena još čeka tog gospodara, boljeg od Njegoša, koji će tu počivati.novirednovirednovirednoviredPrvenstveno je ovdje po nalogu Njegoša podignuta kapela u kojoj je želio da počiva. Kapela je srušena u Prvom svjetskom ratu (siječanj 1916.), a obnovio ju je kralj Aleksandar Karađorđević 1925. godine. Nakon Drugog svjetskog rata, novoformirana vlast u Crnoj Gori srušila je kapelu i umjesto crkve podigla mauzolej.novirednovirednovirednoviredSlavni kipar Ivan Meštrović napravio je skicu mauzoleja, a priča se da nikada nije doživio vidjeti svoje djelo na vrhu planine. Razne su priče o tome koliko je Ivanu Meštroviću plaćeno projektiranje mauzoleja. Prema mnogim izvorima, to je bio jedan od najskupljih projekata u tadašnjoj Jugoslaviji.novirednoviredMauzolej je otvoren 1970. godine, jer je gradnja neko vrijeme bila zaustavljena. Njegoš je prvobitno bio sahranjen u Cetinjskom manastiru, do završetka mauzoleja. Do vrha mauzoleja vodi uzak put za automobile (iz pravca sela Njeguši) i tačno 461 stepenik, koliko ima stihova u čuvenom Njegoševom književnom djelu „Gorski vijenac“.
U najzabačenijem dijelu Bokokotorskog zaljeva, nalazi se stari mediteranski grad Kotor, okružen impozantnim gradskim zidinama, vrlo dobro očuvan i zaštićen. Stari grad Kotor nastao je između 12. i 14. stoljeća. Srednjovjekovna arhitektura i brojni spomenici kulturne baštine učinili su Kotor UNESCO-vom svjetskom prirodnom i povijesnom baštinom.novirednoviredVelik broj spomenika (uključujući četiri romaničke crkve i gradske zidine) ozbiljno je oštećen u potresu 1979. godine, ali je grad obnovljen.novirednovirednovirednoviredDanas je Kotor grad trgovaca i poznatih moreplovaca u kojem se svake godine organizuju karnevali i fešte koje ovom lijepom gradu daju dodatni šarm.
Perast je zasigurno jedno od najčudnijih, a po svojoj povijesti jedno od najljepših mjesta u Boki Kotorskoj. Danas ga često nazivaju najmirnijim gradom u Boki. Njegove uske uličice i brojne, uglavnom napuštene renesansne i barokne palače, svjedoče o nekadašnjem bogatstvu Kotorskog zaliva i o vremenima kada se u njemu vodio raskošan život njegovih stanovnika.novirednovirednovirednoviredPerast je nekada bio grad pomoraca, a po tome je bio poznat i van prostora Crne Gore. Vidimo i danas kako se ističu te čuvene kamene kuće i kapetanske palače. U Perastu je sačuvano 16 palata, među kojima je i barokna palata Bujovic na samom ulazu u Perast. Ostale palače su: Bronza, Šestokrilović, Mazarović, Balović, Visković, Pavlovićini, Martinović, Zmajević i drugi.novirednovirednovirednoviredSvi oni predstavljaju 12 peraških bratstava (rodova). Dok se Perastom danju i noću čuo šum koraka, i dok se ulicama vidjelo kako šetaju dame bogataša i zaljubljene djevojke, u peraškim uvalama pristajale su stotine jedrenjaka. , a Perast je danas uglavnom napušten grad, sa jedva 360 stanovnika. Iako je situacija takva, treba prošetati Perastom, ispuniti se duhom renesanse i baroka. Perast zimi ima više sunčanih sati nego poznata turistička mjesta na Azurnoj obali.novirednovirednovirednoviredIako ne nudi puno događanja, Perast je ljeti prilično zanimljiv. Tijekom srpnja i kolovoza održavaju se razne svečanosti poput tradicionalne Fasinade – ritualne procesije barki i hvalisa, koji sa sobom nose kamenje koje se zatim postavlja na otok Gospe od Škrpjela. Fašinada se održava u srpnju. Perast je u kolovozu domaćin manifestacije – Susreti klapaša – na kojoj se natjecatelji – pjevači natječu u tradicionalnom pjevanju koje je prisutno na dijelu Mediterana koji seže od Dalamacije do Crne Gore. Zbog nedostatka plažne zone, obala Perasta nije pogodna za plažni turizam.
Šipčanik je otvoren krajem 2007. godine, nakon prve faze rekonstrukcije koja je trajala nešto više od godinu dana iu koju su Plantaže uložile dva milijuna eura. Podrum se nalazi na prosječnoj dubini od preko 30 metara ispod zemlje. U obliku je vijugavog tunela, dužine 356 metara, prosječne širine 13,5 i visine 7 metara. Temperatura je gotovo stalna - između 17 i 19 stupnjeva. Vlažnost - 70 do 80%. U impozantnom prostoru, na 7000 četvornih metara, vino se njeguje u drvenim posudama u gotovo idealnim klimatskim i tehnološkim uvjetima. Dva milijuna litara starog vina odležava u drvenim bačvama i bocama.novirednovirednovirednoviredU sklopu podruma nalazi se i vinoteka sa 28.000 boca vina, starih od 3 do 10 godina....a tu je i najstarije vino Plantaža - Lesendro iz berbe 1979. godine - nakon gotovo 30 godina i dalje veselo i pitko. Također svjedoči o tome da dugovječnost vrane još nije u potpunosti shvaćena.novirednoviredVelika kušaonica, površine 200m2, potpuno je opremljena kako za profesionalne degustacije tako i za ocjenjivanje vina, ali je na raspolaganju svim turistima i prolaznicima na vinskim cestama, koji ovdje ne samo da mogu probati sva vina Plantaža - horizontalna i vertikalna kolekcija sorti, berbama i stilovima – ali i uživati u nezaboravnom spoju domaće hrane i domaćih vina.novirednovirednovirednoviredPodrum Šipčanik dao je novi zamah i vinskom turizmu koji Plantaže intenzivno razvijaju u posljednjem desetljeću. Budući da se nalazi samo 30 km od Jadranskog mora, posjećuju ga u velikom broju turisti koji ljetuju na crnogorskoj obali. No, Šipčanik je otvoren za turiste tijekom cijele godine, tako da u ovaj podrum svakodnevno dolaze brojni gosti.
Slikovita plaža s bijelim pijeskom na Adi Bojani savršeno dočarava netaknuti krajolik koji se može pronaći na cijelom otoku.novirednovirednovirednoviredPoput čiste prirode, okićene mediteranskim biljem, vješto skrivene od znatiželjnih pogleda, otok okružuje prekrasna rijeka Bojana, jedina rijeka na svijetu koja zbog svojstava tla teče i uzvodno i nizvodno.novirednovirednovirednoviredOtok je trokutastog oblika površine 5,4 km2. U 19. veku ostrvo Ada Bojana nastalo je veštački: na mestu današnjeg ostrva nasukao se brod "Merito", a godine taloženja reke isklesale su ovaj mali raj na zemlji. Uz fantastične zalaske sunca i nepreglednu nudističku plažu, čarobni otok Ada Bojana ono je o čemu sanja svaki umjetnik i pjesnik.novirednovirednovirednoviredLuksuzni i udobni bungalovi smješteni su na samoj plaži i jamče vam potpunu privatnost. Nakon što se napuniš pozitivnom energijom, moći ćeš se baviti sportovima koji ti pružaju veliko zadovoljstvo, od jahanja, jedrenja do paraglidinga, jedrenja na dasci itd.
Dubrovnik, poznat kao biser Jadrana, najljepši je hrvatski grad i nekadašnje središte Dubrovačke Republike.novirednoviredBogatstvo tradicije, kulture, povijesti i umjetnosti ogleda se osim u velikom književnom i umjetničkom opusu, i kroz veličanstvena arhitektonska zdanja poput kula, tvrđava, katedrala, crkava i palača, opasanih kamenim zidinama iz 17. stoljeća.
Među divljim plažama Luštice treba izdvojiti uvalu Veslo koja se nalazi na otvorenom moru. Obala mu je strma i stjenovita.novirednovirednovirednoviredOvo mjesto je idealno za ronjenje i podvodni lov. Posjećuju ga ljubitelji čistog mora i netaknute prirode, kako bi uživali u prirodnim krajolicima.
Nacionalni park Plitvička jezera najstariji je i najveći nacionalni park Republike Hrvatske. Park se nalazi u planinskom dijelu Hrvatske, između planinskog lanca Male Kapele na zapadu i sjeverozapadu i planinskog lanca Ličke Plješivice na jugoistoku.novirednovirednovirednoviredSvojom iznimnom prirodnom ljepotom ovo je područje oduvijek privlačilo zaljubljenike u prirodu, pa je već 8. travnja 1949. godine proglašeno prvim nacionalnim parkom u Hrvatskoj. Proces osedravanja, kojim se formiraju sedrene barijere i stvaraju jezera, predstavlja jedinstvenu univerzalnu vrijednost zbog koje su Plitvička jezera dobila međunarodno priznanje 26. listopada 1979. godine, upisom na UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Godine 1997. granice nacionalnog parka su proširene, a danas se prostire na nešto manje od 300 km2.novirednovirednovirednoviredJezerski sustav sastoji se od 16 imenovanih i nekoliko manjih neimenovanih jezera, koja se kaskadno slijevaju jedno u drugo. Zbog geološke podloge i karakterističnih hidrogeoloških uvjeta jezerski sustav je podijeljen na Gornja i Donja jezera. Sustav Plitvičkih jezera završava impozantnim slapovima Sastavcima, podno kojih počinje tok rijeke Korane.novirednovirednovirednoviredNacionalni park Plitvička jezera nudi posjetiteljima sedam različitih ruta za obilazak jezerskog sustava i četiri pješačke staze. Park je otvoren za posjetitelje tijekom cijele godine.