Бока - лепотица Јадрана је најјужнији фјорд Европе и један од најдубљих залива на свету. Богата црногорска традиција коју чува, аутентична острвца, венецијанске грађевине које пркосе времену и ведар дух тамошњег становништва сврставају га у 20 најлепших залива света.novirednoviredУ Бококоторском заливу налазе се четири општине, на чијем је челу величанствени Котор, смештен испод стрмих литица Ловћена и Орјена. Његов стари град – лука, окружен зидинама, под заштитом је УНЕСКО-a.
Мост на Ђурђевића Тари уздиже се над 172м дубоким кањоном истоимене реке и представља један од 10 најлепших мостова на планeти.novirednovired1940. године, када је изграђен, био је највећи саобраћајни бетонски мост у Европи.novirednoviredОд тада краси север Црне Горе и служи као инспирација бројним уметницима, архитектама и инжењерима.novirednoviredНарочитo је величанствен први од пет лукова, који са распоном од 116м спаја стрме обале најчистије европске реке.
Стари град је језгро културно-историјског наслеђа Улциња. На горњем платоу тврђаве, тик уз северну капију, налази се градски музејски комплекс. На том подручју налазе се најзанимљивији историјски споменици Улциња. Ту је и црква-џамија претворена у музеј у којој су изложени сви налази из Старог града. Посебно се истичу: антички постамент са грчким натписом богиње Артемиде, античка камеја са представом богиње Атене са шлемом, две секире из бронзаног доба скадарско-далматинског типа. У лапидаријуму су изложени јонски капител, делови циборијума из Мале цркве из 9. века и предмети из турског периода. Непосредно иза музеја је Балшићева кула, чији се простор данас користи као галерија. Испред њега је мали трг, некада Трг робова, окружен казаматима (волтима) ревелина. На улазу је Равелин рампа, а наспрам ње високи Балани зид из венецијанског доба. Испред улаза у музеј налази се турска чесма из 1749. године.novirednovirednovirednoviredУ близини се налази Етнолошки музеј са веома богатом збирком експоната. Многи сокаци воде до доњег платоа тврђаве. Испред јужног улаза у град налазе се темељи Богородичине православне цркве из 12. века, која је касније претворена у католичку цркву Светог Марка.novirednovirednovirednoviredНешто даље налази се турска барутана комора из 18. века покривена неправилном куполом. На месту где је данас била Млетачка палата, налазили су се остаци зграде за коју се верује да је у време млетачке владавине било седиште градског гувернера. Због њене лепоте и функционалности, каснији владари су палату користили као двор.novirednovirednovirednoviredНедалеко од Венецијанске палате налази се палата Балшић, која се заправо састоји од велике венецијанске зграде.novirednovirednovirednoviredСтари град Улцињ угостио је као затвореника познатог шпанског писца Мигела де Сервантеса, који је касније написао светски познати роман „Дон Кихот“. Пошто се град звао Цита ди Долцинио, Сервантес је свог јунака назвао „Дон Кихот“ своју љубавницу Дулсинеју, која је носила име града у којем је био затворен 5 година. И данас у Улцињу постоји трг на којем су се окупљали и трговали робови, а зове се Трг робова или Сервантесов трг.
Овај јединствени и шармантни црногорски градски хотел, препознатљив по старим малим каменим кућама, смештен на стеновитом острву које је кратком пешчаном стазом повезано са копном, налази се надомак Будве, у скривеном залеђу истоименог насеља, и деценијама мами погледе и дуге уздахе светских сањара. Тешко приступачна и углавном недостижна, приватност својих гостију пажљиво се чува, док се њеним плажама и даље може лако приступити и тако уживати у најсавршенијем погледу на ову обалу Медитерана.novirednoviredНе тако давно у охлађеном шампањцу, кавијару и разноврсној музици на овом чувеном ексклузивном месту уживали су холивудске филмске звезде Елизабет Тејлор и Ричард Бартон, председник Југославије Јосип Броз Тито и Маргарет, сестра британске краљице Елизабете Друге.novirednoviredДо насеља вас може одвести чамац са главног будванског понтона, а вашег личног домаћина са острва до самог градског хотела, али и јахтом.novirednoviredСигурни смо да ће вас оставити без даха.
Његошев маузолеј налази се на самом врху планине Ловћен, тачније на 1660 метара надморске висине, на Језерском врху. Маузолеј је подигнут као вечна кућа Петра II Петровића Његоша. Његош је био владар Црне Горе, песник, владика и оличење изузетно храброг човека који је хтео да ослободи свој народ ропства и да га економски, друштвено, културно и духовно уздигне. Владика је често одлазио на Ловћен да са врха планине посматра прелепу Боку, одакле се отвара један од најлепших погледа на невесту Јадрана. Пошто је био веома мудар човек, Његош је тражио да његова вечна кућа буде на другом највишем врху Ловћена, а да се највиши врх остави као вечно почивалиште већег владара Црне Горе од њега самог. Тако би се урадило, а оног господара, бољег од Његоша, који ће се ту одмарати, још увек чека највиши врх Ловћена.novirednovirednovirednoviredПре свега, овде је по налогу Његоша подигнута капела, где је желео да почива. Капела је срушена у Првом светском рату (јануар 1916), а обновио ју је краљ Александар Карађорђевић 1925. После Другог светског рата, новоформирана власт у Црној Гори је срушила капелу и уместо цркве подигла маузолеј.novirednovirednovirednoviredПознати вајар Иван Мештровић направио је скицу маузолеја, а прича се да никада није доживео своје дело на врху планине. Постоје разне приче о томе колико је Иван Мештровић плаћен за уређење маузолеја. Према многим изворима, ово је био један од најскупљих пројеката у тадашњој Југославији.novirednoviredМаузолеј је отворен 1970. године, јер је градња неко време била заустављена. Његош је првобитно сахрањен у Цетињском манастиру, до завршетка маузолеја. До врха маузолеја води узак пут за аутомобиле (од села Његуши) и тачно 461 степеник, што представља број стихова у познатом Његошевом књижевном делу „Горски вијенац“.
У најзабаченијем дијелу Бококоторског залива, налази се стари медитерански град Котор, окружен импресивним градским зидинама, веома добро очуван и заштићен. Стари град Котор је саграђен између 12. и 14. века. Средњовјековна архитектура и бројни споменици културног насљеђа учинили су Котор UNESCO-вом свјетском природном и историјском баштином.novirednoviredВелики број споменика (укључујући четири романичке цркве и градске зидине) је озбиљно оштећен у земљотресу 1979. године, али је град обновљен.novirednovirednovirednoviredДанас је Котор град трговаца и познатих морепловаца, у којем се сваке године организују карневали и феште како би овом лијепом граду дали додатну драж.
Пераст је сигурно једно од најчуднијих, а по својој историји једно од најљепших мјеста у Бококоторском заливу. Данас га често називају најмирнијим градом у Боки. Његове уске уличице и бројне, углавном напуштене ренесансне и барокне палате, свједоче о некадашњем богатству Бококоторског залива, али и о данима када су његови становници некада водили раскошан живот.novirednovirednovirednoviredПераст је некада био град помораца, а по томе се знало и ван простора Црне Горе. И данас можемо видети да се истичу чувени камени смештени и капетанске палате. У Перасту има 16 сачуваних палата, међу којима је и барокна палата Бујовић на самом улазу у Пераст. Остале палате су: Бронза, Шестокриловић, Мазаровић, Баловић, Вишковић, Павловићини, Мартиновић, Змајевић и др.novirednovirednovirednoviredСви они представљају 12 перашких братстава (родова). Док се уз Пераст даноноћно чуо звук корака, и док се улицама могло видети како шетају даме богаташа и заљубљене девојке, у пераштанским увалама пристајале су стотине једрењака. , а Пераст је данас углавном напуштен град, са једва 360 становника. Иако је ситуација таква, Перастом треба прошетати, испунити се духом ренесансе и барока. Пераст током зиме има више сунчаних сати него позната туристичка места на Азурној обали.novirednovirednovirednoviredИако не нуди много догађаја, Пераст је током лета прилично занимљив. Током јула и августа ту се дешавају разне свечаности попут традиционалне Фасинаде – ритуалне поворке баржи и хвалиса, које са собом носе камење које се потом ставља на острво Госпе од Шкрпјела. У јулу се одржава Фасинада. Пераст је у августу домаћин манифестације – Сусрети клапера – на којој се такмичари – пјевачи такмиче у традиционалном пјевању које је присутно на дијелу Медитерана који иде од Далмације до Црне Горе. Због недостатка плаже, обала Пераста није погодна за плажни туризам.
Шипчаник је отворен крајем 2007. године, након прве фазе реконструкције, која је трајала нешто више од годину дана и у коју су Плантаже уложиле два милиона евра. Подрум се налази на просечној дубини од преко 30 метара испод земље. У облику је вијугавог тунела, дужине 356 метара, просечне ширине 13,5 и висине 7 метара. Температура је скоро константна - између 17 и 19 степени. Влажност - 70 до 80%. На импресивном простору, на 7.000 квадратних метара, вино се негује у дрвеним посудама у готово идеалним климатским и технолошким условима. Два милиона литара старог вина одлежава у дрвеним бурадима и флашама.novirednovirednovirednoviredУ оквиру подрума је винотека са 28.000 флаша вина, старости од 3 до 10 година....а ту је и најстарије вино Плантажа - Лесендро из бербе 1979. - после скоро 30 година, и даље весело и питко. То такође сведочи о томе да дуговечност вране још није у потпуности схваћена.novirednoviredВелика кушаоница, површине 200м2, потпуно је опремљена како за професионалне дегустације тако и за оцењивање вина, али је доступна свим туристима и пролазницима на винским путевима, који овде не само да могу да пробају сва вина Плантажа - хоризонтална и вертикална колекција сорти, бербе и стилови - али и да уживате у незаборавној комбинацији домаће хране и домаћих вина.novirednovirednovirednoviredПодрум Шипчаник дао је нови замах и винском туризму, који Плантаже интензивно развијају у последњој деценији. С обзиром да се налази само 30 км од Јадранског мора, посећују га у великом броју туристи који љетују на црногорском приморју. Али, Шипчаник је отворен за туристе током целе године, тако да у овај подрум свакодневно долази много гостију.
Живописна плажа са белим песком на Ади Бојани савршено осликава нетакнути пејзаж који се може наћи широм острва.novirednovirednovirednoviredПопут чисте природе, украшене медитеранским биљем, вешто скривено од знатижељних очију, острво је окружено прелепом реком Бојаном, једином реком на свету која због карактеристика тла тече и узводно и низводно.novirednovirednovirednoviredОстрво је троугласте површине 5,4 км2. У 19. веку острво Ада Бојана је створено вештачки: на месту садашњег острва насукао се брод „Мерито”, а године таложења реке извајале су овај мали рај на земљи. Уз фантастичне заласке сунца и бескрајну нудистичку плажу, магично острво Ада Бојана је оно о чему сања сваки уметник и песник.novirednovirednovirednoviredЛуксузни и удобни бунгалови налазе се на самој плажи и гарантују Вам потпуну приватност. Када будете испуњени позитивном енергијом, моћи ћете да се бавите спортом који вам пружа велико задовољство, од јахања, једрења до параглајдинга, једрења на дасци итд.
Дубровник, познат као бисер Јадрана, најлепши је хрватски град и некадашњи центар Дубровачке Републике.novirednoviredБогатство традиције, културе, историје и уметности огледа се поред великог књижевног и уметничког опуса, и кроз величанствене архитектонске грађевине попут кула, тврђава, катедрала, цркава и палата, опасане каменим зидовима из 17. века.
Међу дивљим плажама Луштице треба издвојити увалу Весло која се налази на отвореном мору. Обала му је стрма и каменита.novirednovirednovirednoviredОво место је идеално за роњење и подводни лов. Посећују га љубитељи чистог мора и нетакнуте природе, како би уживали у природним пејзажима.
Плитвичка језера су најстарији и највећи национални парк у Републици Хрватској. Парк се налази у планинском подручју Хрватске, између планинског ланца Мала Капела на западу и северозападу и планинског ланца Личка Пљешивица на југоистоку.novirednovirednovirednoviredСвојом изузетном природном лепотом ово подручје је одубек привлачило љубитеље природе, а већ 8. априла 1949. године проглашено је првим националним парком у Хрватској. Процес седиментације, којим се формирају седрене баријере и стварају језера, представља јединствену универзалну вредност за коју су Плитвичка језера 26. октобра 1979. године добила међународно признање уврштавањем на Унескову листу светске баштине. Године 1997. границе националног парка су проширене и данас се простире на површини од нешто мање од 300 км2.novirednovirednovirednoviredЈезерски систем се састоји од 16 именованих и неколико мањих неименованих језера, каскадно прелазећи једно у друго. Због геолошке подлоге и карактеристичних хидрогеолошких услова, језерски систем је подељен на Горње и Доње језеро. Језера се завршавају у импресивним водопадима Саставци, са реком Кораном која извире у подножју водопада.novirednovirednovirednoviredНационални парк Плитвичка језера нуди посетиоцима седам различитих рута за обилазак језерског система и четири пешачке стазе. Парк је отворен за посетиоце током целе године.